SİGORTA HAFTASI’NDA SAB’dan İKİ ETKİNLİK

Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Doğan Şen, mayıs ayının son haftasında kutlanan Sigorta Haftası hakkında açıklamalarda bulundu. “Hazine Müsteşarlığı’nın Sigortacılık Bilinçlendirme ve Tanıtım Stratejisi Planı’nda sigortacılığın tanıtımına ilişkin olarak yer alan ‘Sigorta Haftası’nın her yıl mayıs ayının son pazartesi gününden o haftanın pazar gününe kadar olan hafta olarak belirlediği göz önüne alınınca, sigorta şirketleri, sigorta acenteleri, çeşitli sigorta, dernek, vakıf, merkez ve kuruluşların da etkinliklerini bu takvimi dikkate alarak düzenlemeye hassasiyet göstermesi gerek” diyen Doğan Şen, dolu dolu bir ‘Sigorta Haftası’ geçirilmesini arzuladığını belirtti.
Buna karşın, bu hafta için oldukça az etkinliğin göze çarptığını kaydeden Şen, “22 Mayıs SAB Türk Sanat Müziği Konseri ve Urfa Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi etkinliği ile 29 Mayıs SEGEM’in düzenlediği 6. Ulusal Sigorta Sempozyumu dışında bir etkinlik görünmüyor. Oysa bu haftaya sektör olarak önem vermemiz lazım. Sektörün her kesiminin katma değer sağlaması gerekir, çünkü Türk sigorta sektörü için yapacağımız çok şey var” dedi.
Günümüz ekonomik ve sosyal hayatında çok önemli bir yere sahip olan sigorta sektörünün, ülke ekonomisine sağladığı taze fon yaratma işlevinin yanında, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde de önemli bir gösterge olarak kabul edildiğini dile getiren Doğan Şen, “Dolayısıyla, ülkemiz sigortacılığının geliştirilmesi, toplumda sigorta bilincinin artırılması, sigortacı ve sigortalı arasındaki güvenin daha da yükseltilmesi son derece önemli konulardır. Sigortacı ve sigortalının arasında güvene ve hıza dayalı olan sigortacılığa son yıllarda gereken önemin verilmemesi ve yeteri kadar desteklenmemesi bizim için üzücü bir konudur” diye konuştu.

‘BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI’
2007 yılında yasal düzenlemelerin ışığında yeni bir kimlik kazanan ve sağlam zemine oturan sigorta sektörüne armağan edilen Sigorta Haftası’nın sektöre gösterilen bu önemin bir neticesi olduğunu vurgulayan Şen, “Bu etkinlik fikrinin SAB toplantılarında ortaya çıkmış olması ayrı bir gurur kaynağıdır. Sigorta Haftası olması isteğimiz Hazine, TOBB, SAİK, TSB ve TOBB gibi önemli platformlarda tartışmaya açıldı. Yapılan tartışmalar ve çalışmalardan sonra bir tanıtım komisyonu kurularak mayıs ayının son haftasının Sigorta Haftası olarak kutlanacağı Hazine tarafından açıklandı. Komisyonda Sivil Toplum Örgütleri, Sigortacılık Genel Müdürlüğü, TOBB, SEGEM, TSB, TOBB, SAİK ve ticaret odaları meslek komiteleri gibi kurumlar bulunmaktadır. Ancak bu komisyon ne yazık ki son 3 yıldır yeteri kadar çalışmamaktadır” dedi.
Bu yıl SAB’ın sigortacılığın tanıtılması, yaygınlaştırılması maksadıyla iki proje gerçekleştirdiğini aktaran Doğan Şen, projeleri şu şekilde açıkladı:
“1. SAB Türk Sanat Müziği Korosu: SAB derneğimiz uzun yıllardır Şef Mustafa Doğan Dikmen yönetimindeki Türk sanat müziği korosunu bünyesinde bulundurmaktadır. Koromuz sigorta sektörünün farklı kesimlerinde faaliyet gösteren emekçilerden oluşmuştur. Sigortacıların esasen çok zor bir mesleği icra ediyor olması dolayısıyla ruhların dinginliği için müzik ve diğer kişisel meslek dışı aktiviteleri desteklemekteyiz. Kültürüne sahip ve sanatı seven bir toplumda, sigortacılığın çok daha kaliteli yapılacağını düşünüyoruz. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözüyle bizlere sunduğu öğreti üzerine kültürümüzün ve sanatımızın bir parçası olan geleneksel Türk sanat müziği konserimizin sekizincisini 22 Mayıs 2017 tarihinde Milli Reasürans salonunda başarıyla icra ettik. Koromuz sektörde tek örnek olması, Hazine, TOBB, TSB ve tüm kesimler tarafından beğeni alması, sektöre katma değer sağlaması bakımından çok değerlidir.
2. Karagöz Sigortalandı: Sigorta bilincinin çocuklardan başlayarak geliştirilmesini çok önemsiyoruz. Bu sebeple anaokullarından başlayarak ilköğretim ve üniversitelerde öğrencilerimizi bilinçlendirme çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Karagöz ve Hacivat perde oyunuyla mizah yaparak çocuklarımızda sigorta bilincini geliştirmeyi amaçlıyoruz. İstanbul’da 21 Nisan 2017 tarihinde Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’nda çok kalabalık bir öğrenci grubuna bu oyunu oynadık ve çok beğeni aldık. Gösterinin metni tamamen SAB derneğimiz tarafından yazılmıştır. Oyunda DASK, sel, yangın, hırsızlık gibi gerçekler işlenmiştir. Sigortacılığın tanıtımına ilişkin sektörün yegane materyallerinden birisi olan ‘Karagöz Sigortalandı’ oyunumuzun tüm okullarda CD’sinin gösterilmesini hedeflemekteyiz.”

‘SEKTÖRÜN BÜYÜMESİ İÇİN DURMADAN ÇALIŞIYORUZ’
Her iki etkinlikte bizleri yalnız bırakmayan TOBB SAİK Başkanı Hüseyin Kasap’a, İstanbul STK’larının yönetim kurulları ve başkanlarına, İTO Meslek Komitesi’ne, SAB üyelerine ve meslektaşlarına teşekkür eden Doğan Şen, sözlerine şöyle devam etti: “SAB derneğimiz 1987 yılından beri sigorta acentesi meslektaşlarına her türlü katkıyı sağlamakta, acentelerin ve sektörün sorunlarına çareler aramakta çözüm için gerekli mercileri hareketlendirme konusunda çalışmaktadır. SAB sosyal etkinliklerde bulunmakta, sigorta bilincinin artırılması ve sektörün büyütülmesi konusunda durmadan devamlılık ilkesiyle çalışmaktadır. Bu projelerimizin bu maksat dahilinde sektörümüze ve ülkemize katkı sağlıyor olmasından dolayı kıvançlıyız. Bu vesileyle sigorta bilincinin ve sektöre duyulan güvenin artırılmasını hedefleyen Sigorta Haftası’nın sigortacılık faaliyetini gösteren tüm kesimlere ve ülkemize yararlı olmasını diliyoruz.”

6 Haziran 2017

Hakkımızda irmakaja_sab

Ayrıca Kontrol Edin

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. “Ya istiklal ya ölüm” diyerek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir