SİGORTA YAPTIRIRKEN

 

Birinci öncelik; bilinç…

Emeklerimizin karşılığı olan tüm birikimlerimizi korumak için aldığımız tedbirler yeterli mi?

Hayatın her anında karşılaşma riski olan yangın, hırsızlık, deprem, su baskınları gibi olaylara karşı güvenceli bir yaşam sağlayabileceğimizin bilincinde miyiz?

Sahip olduğumuz önem verdiğimiz tüm değerlerimizi ve sevdiklerimizi sigorta güvencesi altına almak geleceğe huzurla bakabilmenin teminatıdır. Bu bilince sahip olalım.

Araştırmadan asla…

Sigorta sektöründeki en büyük rekabet “iyi hizmet” alanındadır ve bu sizin yararınıza gelişen bir durumdur. İnsani ilişkileri düzgün, konusuna hakim, mesleğini seven, uzman bir sigorta aracısı her zaman işinizi hızlandırıp hayatınızı kolaylaştırır.

Poliçeniz, sizin beyanınıza göre düzenlenir…

İstediğiniz güvencenin sigorta şirketi tarafından tam olarak anlaşılması size sunulacak poliçenin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamasını sağlar. Ancak unutmayın, yanıltıcı beyanda bulunmak, sigorta şirketine sözleşmeden cayma hakkı verir.

Poliçenizi okumalısınız.

Sigorta Genel Şartları, Hazine Müsteşarlığı`nca onaylanan ve sigorta teminatının kapsamı, sigorta şirketi ile sigorta ettiren/sigortalının görev ve yükümlülükleri, anlaşmazlık durumunda takip edilecek prosedür gibi temel konulara ilişkin düzenlemeleri içeren mevzuattır. Sigorta sözleşmesinin bir parçası olması nedeniyle bütün sigorta şirketleri tarafından sigortalıya verilmek zorundadIr.

Poliçenizdeki “Özel Şartlar”ı inceleyin.

Sigorta şirketleri, Sigorta Genel Şartlarını daraltıcı olmamak kaydıyla sigorta sözleşmesinde tarafların görev ve yükümlülüklerini gösteren özel şartlar öne sürebilir. Özel şartlar hakkında bilgi sahibi olmanız gelecekte bir sürpriz ile karşılaşmamanız için büyük bir önem taşımaktadır.

Poliçe teminat kapsamını tam olarak öğrenin.

Sigorta şirketinden satın almış olduğunuz poliçenin size hangi güvenceleri sağladığı konusunda aklınızda hiç bir tereddüt kalmayacak şekilde bildi edinin.

Poliçeniz hakkında aklınıza gelen her türlü konuyu muhakkak sorun.

Poliçeniz ve eklerinde yer alan bütün hükümleri okumanıza rağmen anlamadığınız hususlar var ise sigorta poliçenizi düzenleyen kişiye sorun. Bu kişinin yardımın yeterli bulmuyorsanız sigorta hukuku konusunda uzman bir avukata da başvurabilirsiniz.

Poliçenizde muafiyet ve/veya müşterek sigorta uygulaması var ise bunun avantaj ve dezavantajlarını öğrenin.

Bu uygulama ile poliçede belirtilen risklerin bir kısmının sigorta talebinde bulunanın üzerine kalması karşılığında sigorta bedelinde indirim yapılmaktadır. Hasar anında alacağınız tazminat miktarının hesaplanmasında bir hayli etkili olan muafiyet ve müşterek sigorta uygulamasının size sağlayacağı avantaj ve dezanvantajları öğrenmeniz bu açıdan önem taşımaktadır.

Poliçenizi kontrol edin.

Zorunlu Trafik Sigortanızı yaptırdıktan sonra poliçenizi www.tramer.org.tr adresinden, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırdıktan sonra poliçenizi www.dask.gov.tr adresinden, Hayat Sigortalarınızı yaptırdıktan sonra poliçenizi www.sagmer.or.tr adresinden kontrol edebilirsiniz. Diğer poliçelerinizi acenteniz ya da sigorta şirketiniz ile kontrol edebilirsiniz.

Poliçenizin primini aksatmadan ödemelisiniz.

Sigorta Mevzuatı`na göre, sigorta piriminin tamamı veya taksitle ödenmesi kararlaştırılmış ise ilk taksit, poliçenin teslimine rağmen ödenmemişse sigortacının sorumluluğu başlamaz! Dolayısıyla, sözleşmenizin hüküm ifade edebilmesi için sigorta şirketine poliçede yazan ücreti mutlaka ödemiş olmanız gerekmektedir.

Hakkımızda irmakaja_sab

Ayrıca Kontrol Edin

SAB MARMARA ÜNİVERSİTESİNDE İLK SÖYLEŞİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

SAB MARMARA ÜNİVERSİTESİNDE İLK SÖYLEŞİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı kampüsünde gerçekleşen söyleşiye Sosyal Bilimler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir