Acente dernekleri artık uzlaşarak birlikte yol almalı

  “Acente dernekleri artık uzlaşarak birlikte yol almalı” Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Doğan Şen, acente sivil toplum kuruluşlarının artık birbiriyle kavga etmeden, uzlaşarak yol alması gerektiğini söyledi. Şen, bu kapsamda, tüm acenteleri ‘Acentenin Geleceği Platformu’nu desteklemeye ve birlikte hareket etmeye davet etti. Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Doğan Şen, yeni kurulan Acentenin Geleceği Platformu’na neden ihtiyaç duyulduğuna dair açıklamalarda bulundu. Şen, 5684 sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesiyle birlikte başlayan değişimde serbest tarifeye geçiş, sektöre yabancı oyuncuların girmesi, şirketlerin pazar paylarını artırmak için yaptığı hamleler, değişen dünyada değişen pazarlama ve satış yöntemleri, dijital satışın önemli hale gelmesi, bankaların ana iştigal konusu…

User Rating: Be the first one !

 

“Acente dernekleri artık uzlaşarak birlikte yol almalı”

Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Doğan Şen, acente sivil toplum kuruluşlarının artık birbiriyle kavga etmeden, uzlaşarak yol alması gerektiğini söyledi. Şen, bu kapsamda, tüm acenteleri ‘Acentenin Geleceği Platformu’nu desteklemeye ve birlikte hareket etmeye davet etti.

Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Doğan Şen, yeni kurulan Acentenin Geleceği Platformu’na neden ihtiyaç duyulduğuna dair açıklamalarda bulundu. Şen, 5684 sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesiyle birlikte başlayan değişimde serbest tarifeye geçiş, sektöre yabancı oyuncuların girmesi, şirketlerin pazar paylarını artırmak için yaptığı hamleler, değişen dünyada değişen pazarlama ve satış yöntemleri, dijital satışın önemli hale gelmesi, bankaların ana iştigal konusu dışındaki işlerden kazanç sağlamayı tercih etmesi, sektörün reel olarak istenen düzeyde büyüyememesi, siyasi talepler, sigorta alıcılarının baskıları ve daha birçok direkt ve endirekt sebeplerin sektörün kaos ortamına düşmesine neden olduğunu kaydetti.

“SEKTÖRE GÜVEN AZALDI”

Başta trafik sigortaları ve mesleki zorunlu sorumluluk sigortaları olmak üzere, her gün değişen kararlar ve uygulamalarla sigorta alıcılarının sektöre güveninin azaldığını belirten Doğan Şen, “Şirketlerin acentelere, acentelerin şirketlere ve kendilerini yöneten sivil toplum örgütlerine karşı güveni kalmadı. Çünkü bu kaotik ortamda en çok kaybeden, en çaresiz, en mağdur, umutlarıyla oynanan kesim acenteler oldu” dedi.

Bu sıkıntılı ortamda, sorunların çözümünde SAİK, TÜSAF, ticaret odalarının meslek komiteleri ve derneklerin ayrı ayrı çalışmalar yaptığını, çalışmalara da devam ettiklerini dile getiren Şen, “Ancak sorunları ileten sivil toplum örgütleri son zamanlarda o kadar fazlalaştı, o kadar fazla ses çıkmaya başladı ki, muhatap olduğumuz merciler artık her birimize randevu vermekten, aynı sorunları farklı bir notadan dinlemekten sıkıldılar. Örnek verirsek İstanbul’da 8 dernek, bir de İTO meslek komitesi var. Her bir yapı ayrı ayrı Hazine’nin kapısını çalınca oradaki yetkililer bize randevu vermek için uygun saat bulamıyorlar. Dağınık görüntü, her kafadan çıkan farklı notalar anlamını bulamıyor, yetkilileri etkilemiyor” diye konuştu.

ACENTELERDEN  PLATFORMA DESTEK

Acentelerin her bir derneğin ayrı ayrı yaptığı mücadeleye anlam veremediğini ve önemsemediğini ifade eden Şen, sözlerine şöyle devam etti: “Bu gerçeği kendi aramızda konuştuğumuz, istişare ettiğimiz, birlikte hareket etmekte kararlı derneklerden olan ASİAD, İSAD, PASAD, SAAD ve SAB Acentenin Geleceği Platformu adıyla tedricen ortak bir platform kurmuş, çalışmalara başlamışlardır. İstanbul’daki tüm derneklere gerek sosyal medyadan gerek sözlü gerek yazılı çağrıda bulunduk. Gelin tek ses, tek güç olalım zorlukları birlikte aşalım diye, bu çalışmamız ve birlikteliğimizin İstanbul’dan başlayarak Anadolu’ya kadar yayılmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Birçok acente meslektaşımız bize telefon ederek, mail atarak, sosyal medyada yazarak özlediğimiz tablo bu diye teşekkürlerini iletti ve bu yapıyı desteklediklerini ifade ettiler.”

Bu platform kurulduktan hemen sonra, SBM’den randevu aldıklarından bahseden Doğan Şen, “21 Ağustos’ta ön görüşmeden sonra bir çalıştay yaptık, teknik sorunlar ve acentenin işini zorlaştıran hususları görüştük ve acentenin iş yapma sıkıntısını çok net anlattık. Çok ilginçtir böyle bir çalıştay SBM nezdinde ilk kez yapılmış. 23 Ağustos Çarşamba günü ise Hazine’de Müsteşar Yardımcısı ve Sigortacılık Genel Müdürü ile yaptığımız toplantıda sorunlarımızı tek elden güçlü bir şekilde ilettik. Yakında görüşmelerimizin olumlu sonuçlarını alacağımızı duyurmak isterim. Birlikte olmanın gücü, etkisi işte böyle oluyor” açıklamasında bulundu.

Bu görüşmelerin diğer kurumları içine alarak genişleyeceğini aktaran Şen, “TÜSAF platformumuzu ziyarete geldi, birlikte iş birliği güç birliği kapsamında bir çalıştay yapma kararı alındı. SAİK üyeleri de ziyaretimize geldi, iyi dileklerini ilettiler. Onlarla da aynı şekilde iş birliği güç birliği için görüştük. Herkese, her kuruma eşit mesafedeyiz, kimseyi tutmuyoruz, bir taraftan değiliz, kimsenin yapısı değiliz ve hiçbirimizin koltuk derdi yok. Bu yapıyı ve olguyu sigorta acentelerine mal etmek ve genişletmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“KAVGALAR BİR YANA BIRAKILMALI”

STK’ların artık birbiriyle kavga etmeden, uzlaşarak yol almasını istediklerini vurgulayan Şen şunları söyledi: “Mutlaka TÜSAF tüm dernekleri içine alacak bir yapı olmalıdır. SAİK ise herhangi bir yapının kontrolünde olmadan, seçimsiz tek liste ile oluşmalı, çalışacak, bilgili, enerjik acentelerden teşekkül etmelidir, ama olmazsa olmazımız SAİK içinde İstanbul’u temsil edecek meslektaşlarımızın olmasıdır. Bu gayretlerimizin tek hedefi, daha saygın, daha güvenilir, kazanan, yarınlardan endişe duymadan çocuklarımıza devredebileceğimiz özlenen acenteyi, mesleğimizi teşekkül ettirmektir.”

Doğan Şen, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Artık sigorta acente mesleğinin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için hepimizin elimizi taşın altına koyma ve güçlerimizi birleştirme zamanı gelmiş hatta geçmektedir, belki de bu son şanstır. O nedenle kişisel kavgaları, husumeti, karşıtlığı, kibri, hep birlikte bir yana bırakacağız ve sadece mesleğimizi düşüneceğiz. Mesleğimizin geleceği için tüm acenteleri bu platformu desteklemeye ve birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.” 5 Eylül 2017

http://www.sigortacigazetesi.com.tr/acente-dernekleri-artik-uzlasarak-birlikte-yol-almali/

 

Hakkımızda sab

Ayrıca Kontrol Edin

Sağlıklı Yaşam Önerileri-GEBELİKTE HİPERTİROİDİ- Liv Hospital Ulus

                                                                            İş Ortağımız  Liv Hospital Ulus Hastanesinden Endokrin Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Serkan Teksöz’ün değerli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir